Dini Sohbet Yapmak

Sevgili kardeşlerim.. Muhtelif sohbetlerden, insanın temelden şekillenmesine olanak elde eden öteki bir vasıta ve araçlardan biri de iletişim ve data aktarım sürecidir. Bu informasyon aktarım dini sohbet mahiyetinde olunca insanlar daha apaçık bir informasyon öğrenme potansiyeli içerisine girmiş ve o havayı solunum etmiş olacaklardır. önemli olan insanların birbirlerine karşı erdemlilik vasfı içerisinde temelden sevgi ve saygı gütmesidir. Buna paralel olarak sevginin olduğu yerde saygı filizlenip ve gelişir. Güzel anlamlar ifade eder. Dini söyleşi sürecinde de insanlar sevgi ve saygı derecelerini, bir hizmet mahiyetinde olarak düşünüp ve sunmaları toplumun ve insanlığın yararına olacaktır.

Sevgili Din kardeşlerim.. İnsanlığın çöküşüne yönelik uzanan bir dünya bağlantısı içerisinde olmakla beraber, bu çöküşe destek veren fizyolojik çevresel unsurlarla da maalesef ki karşı karşıyayız. Dini söyleşi kelamlarından uzak bir nesil haline gelmiş olmamız, din namına pek de bir şeyler yapmayıp sadece uzaktan seyretme bahanesiyle yoğrulan ve karşı karşıya kalan insanoğluımızın, ne var ki zihniyetine batı kültürü hevesi yerleştirilmiş, batı öykünmek edilmiş bundan dolayı de insanlarda dini sohbetlerden uzak bir yaşam alanına itilmiştir. Bu yaşamı din kardeşlerinin bağlantıları, kalplerdeki köprüleri sadece inşaa edebilir. Bunun içindir de kardeşliğin cemiyet serüvenine bir nebze de su serpmek hepimizin inisiyatifi çatısı altında barındırılmaktadır. Kalplerimiz, aklımızın süzgeci doğrultusunda yönlenirse pek hata zaafiyetine de maruz kalmaz.

Dini sohbet bunun içindir ki kardeşliğin birlikteliğini geliştirip ona doğru bir çizelgede yön vererek onu büsbütün anlamlandırır. Dini Sohbetimizi hayırlı Kemaller, hayırlı söyleşiler ve hayırlı insanlık alanında kullanmamız bizleri dinamik bir toplum olmaya eğilimli hale getirir. Güzelliğin, anlayışın, insanlara merhamet derecesi ve saygılı oluşturabilecek en güzel vasıf aracıdır Dini söyleşi.

Dini söyleşi ile insanlar yalnız fikir alış verişinde bulunup kalmayacak, aynı derecede Kainatta olup bitenler hakkında da bir fikir bir anlayış idraklığı kazanacaklardır. Kainatın düzenı, ölçüsü ve derecesinin düzeni; insanlığın yaratılışındaki tinsel atmosfer ve Rabbimizin kudretinin nihayetini dini sohbet yardımıyla konuşup bilgilenerek anlayabiliriz ve yaşamımıza aktarma olanağı elde etmiş oluruz.

Sevgili Dini söyleşi kardeşleri… Güzel günlerin hatırı, İnsanlığın hayatının nereye gittiği, doğruluk serüveninin geleceği, bizi bekleyen problemler, teşvik edici dünya gerçekleri vb birçok detayı dini sohbet çerçevesinde kardeşlerimizle istişare edip bu istişareden feyz alabilirsiniz.

Nihayet allah-u Tealanın bizlere bahşettiği dünya gerçeklerini, kulluk vazifesinin temelinde İslam’ın yattığını, bizi var eden Toplumsal sebeplerin fikir inançlarını ne derece kıyaslanarak karşılandığı sürecini kendinizde gözlemleyebilirsiniz. İnsanlığın fıtratının gereklerinden biridir dini söyleşi. Dini söyleşi ile fikirler olgunlaşır. Fikrin teması şekil kazanarak belli bir düşünce deryasında kaybolan aklın kendini yenilenmesine izin verilir. Empoze ve cahil kalınmış bir toplumdan uzak bir halde doğruluğu yakalama ve bunu benimseme anlayışı örutubet kazanır. Hürmetin bolca yağdığı tinsel Ramazan günleri’nde bu atmosferlerde benzetmeıya ve bol miktarda tevbe istiğfar edilmelidir. Günahlardan kurtulma ve tinsel bir ay olan Ramazan da da dini sohbetler ile kendimizi teşvik edip, ilmihal, Kur’an okumalı ve Peygamber efendimizin sünnetlerini yerine getirmeliyiz. Bolca bol dini sohbet konuları açılmalı, dini söyleşi alanında kendimizi gönül penceresi dahilince açık tutup ve sürekli hayırlı insan olma temennisiyle, data yükümlülüğünü almak devamız olmalı, ahd mahiyetini kalpte benimsemenin yoludur dini sohbetlerimiz.

Kalbimizin sembolünü oluşturan, kıymet yargılarımıza şekil veren, bizi biz meydana getiren, önyargı ve insanlara karşı kötü ve embesil düşüncelere maruz kalmamaktır dini sohbet. Dini sohbetimizle geleceğin gençlerine ufuk ve aydınlık olabilmeliyiz. Bu bizim ve dünyanın yaratılışının bir manevi yolculuğu, atmosferi.. Bu atmosferi elinde tutan insan, kazanan insandır.

Sevgili Kardeşlerim… Bu nedenledir ki dini sohbeti bir vazife olarak görmeli, yaşamımızın her alanına bunu güzel bir ihsanla empoze etmeli, güleryüzlülüğü karşı tarafa verebilmelidir insan. Bunun yolu ise mesajşim ve dini söyleşi yapmaktan geçer.

Bir önceki yazımız olan Dini Sohbet başlıklı makalemizde din, Dini Sohbet ve islami sohbet hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*