insana saygı

Saygı denilen davranış, verildiği kadar alınan bir davranıştır. Kendinize saygı duyuyorsanız başkalarına da bunu vermelisiniz. Çevrenizdekilere saygı gösterirseniz, onlar da size saygı gösterecektir. Ne kadar verirseniz o kadar alırsınız. Meselenin özü budur.

Diyelim ki arkadaşlarınızdan biri siz karşı saygısızca davranıyor, konuşmaları saygısızca. Bir başkası da size saygı duyarak konuşuyor. Davranışlarıyla size saygı gösteriyor. Siz hangisine ne şekilde davranırsınız?

Elbette ki saygı göstermeyene onun davrandığı şekilde, saygı gösterene de saygılı bir şekilde davranırsınız. Yani arkadaşınız size saygı göstermekle aslında kendine duyduğu saygıyı ifade ediyor. Diğerinin kendisine saygısı olmadığı için de size karşı saygısız davranıyor. Vermediği bir şeyi alamaz bu sebeple de sizden saygı göremiyor.

Korku olayı saygıyla karşılaştırılmalı. Bir yerde patronsunuz veya amirsiniz. İşten atarım, sarı zarf veririm şekliyle insanların davranışlarını belli bir şekle sokabilirsiniz ama bunun adı saygı olmaz. Karşınızdaki insanlar, kendi menfaatleri için “köprüyü geçinceye kadar…” prensibine uygun davranacaklar, asla size karşı saygılı bir davranış sergilemeyeceklerdir. Ama siz, personelinizi korur, sever ve saygı gösterirseniz, her zaman yanınızda olabilecek insanlar kazanacağınız gibi, siz yokken bile saygı gösterilen biri olursunuz. Çünkü bu saygıyı sevgi vererek ve saygı göstererek kazanmışsınızdır.

Karşınızdaki insanlar içerisinde, saygınızı kötüye kullanmaya çalışanlar da mutlaka olacaktır. Ama siz onlara fırsat vermezsiniz. Bu tür iyi yaklaşımları kötü amaçlı kullanımlarını engellemek için gerekeni yaparsınız.

Başkalarına gösterdiğiniz saygı yukarıda da izah edildiği gibi aslında kendimize gösterdiğimiz saygıdır. Başkalarına saygı göstermekle hiçbir şey kaybetmezsiniz, aksine saygı görür, saygı kazanırsınız. Size saygı gösterenlere nasıl saygılı davranıyorsanız, saygı gösterdikleriniz de size karşı saygılı olacaklardır. Onlara karşı göstererek onları size saygılı davranmaya zorlamış oluyorsunuz, farklı bir deyişle örnek davranış sergiliyorsunuz.

İnsan kendisine saygı duymalıdır çünkü İnsandır. Kendisine saygı duyan insan, bunu başkalarına saygı göstererek ifade eder. Neden insan olduğunuzu gösterdiğiniz saygıyla ifade etmeyesiniz? Arkanızdan “Çok efendi, saygılı biri.” dedirtmek de var, “Ya boş ver onu, konuşmasını bilmez, davranmasını bilmez.” dedirtmek de var. Neticede tercih sizin oluyor.

Unutmayalım ki, gördüğünüz saygı, kendinize duyduğunuz saygının yansımasıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*